Lozni Kalemovi u Rasadniku Iskra
Lozni Kalemovi se sade zbog proizvodnje grožđa. Poslednjih godina vinogradarstvo je bilo prilično zanemareno i u opadanju, ali se taj trend promenio.
Tradicija i lično dugogodišnje iskustvo dovelo je našu proizvodnju do vrhunca kvaliteta sadnog materijala. Tokom godina smo se trudili da našu proizvodnju oplemenimo i proširimo novim sortama a potencijalnim kupcima omogućimo najniže cene.
Mnogostruke su koristi od proizvodnje grožđa. Grožđe se može jesti u svežem stanju ili se od njega proizvodi vino. S'toga se lozni kalemovi najčešće dele u dve grupe i to:
- stone sorte grožđa (koje služe za jelo) i
- vinske sorte grožđa (za proizvodnju vina).
Tokom svih ovih godina napravljen je veliki broj sorti grožđa, a podloga koju koristimo za kalemljenje loznog kalema je Kober 5BB.
Vinogradarstvo podrazumeva proizvodnu oblast u kojoj se na osnovu gajenja vinove loze proizvodi grožđe, ali se proizvode i sami lozni kalemovi koji služe za razmnožavanje i dalje oplemenjivanje ove kulturne biljke.
Do polovine XIX veka, svuda u svetu gde se vinova loza gaji, tehnološki proces proizvodnje grožđa je bio relativno jednostavan. Vinova loza se razmnožavala najjednostavnijim vegetativnim postupkom - reznicama, i nije bilo potrebno da se preduzimaju posebne mere zaštite od biljnih bolesti. Kada je iz Amerike u Evropu bila prenešena filoksera (Phylloxera vastatrix), plemenjača (Plasmopara viticola) i pepelnica (Uncinula necator), lozni kalemovi i njihovo gajenje su se se jako izmenili. Sada se pored proizvodnje grožđa javlja i proizvodnja lozno sadnog materijala, proizvodnja samih loznih kalemova, zasnovana na kalemljenju evropske loze na loznim podlogama. Lozne podloge se stvaraju, selekcionišu i gaje, i tako se javlja nov oblik kulturne loze. U današnje vreme vinova loza se obavezno štite od štetočina. Zaštita vinove loze od bolesti i štetočina postaje obavezna agrotehnička radnja u vinogradarstvu. Intenzivno se radi na pronalaženju novih i boljih zaštitnih i agrotehničkih sredstava.
Za kvalitet ploda u vinogradu odlučuju brojni činioci,kao što je na primer lokacija, izloženost suncu, mikroklimatski uslovi i tlo. Kalem treba proizvesti, posaditi ga, odnegovati ga da postane vinograd. Potrebno je mnogo finansija i rada. Od te proizvodnje žive ne samo vocni rasadnici vec i dosta ostalih bransi. Saradnja sa nama Vam garantuje tačne sorte, savete za zdrav vinograd i bogat prinos. pravi odabir vam omogucuje da cena Vaseg proizvoda bude sto niza i konkurentnija jer sprecava nepotrebne gubitke (odabir pogresnih sorti kalema za vase zemljiste).
Lozni kalemovi i njihovo gajenje su uslovljeni primenom različitih agrotehničkih zahteva, od kojih rezidba ima najveći značaj i u najvećem stepenu karakteriše tehnološki proces proizvodnje grožđa.
Danas se lozni kalemovi gaje na svim kontinentima i zauzimaju prostor veći od 10 miliona hektara. Značajno je, da se više od 70 % svih površina pod vinovom lozom nalazi u Evropi. To ukazuje, da su na našem kontinentu veoma povoljni uslovi za gajenje vinove loze. I u Srbiji je sličan trend i vinova loza se sve više gaji i daje joj se na značaju.